2024-02-09

Odmiany kukurydzy o niskim FAO – co wybrać?

Jakie wczesne odmiany kukurydzy warto wziąć pod uwagę, wybierając nasiona kukurydzy do siewu w nadchodzącym sezonie? Oczywiście to zależy od warunków stanowiskowych, jakimi dysponujemy. Jednak aby dokonywać trafnych wyborów, trzeba poznać charakterystyki odmian. Zapraszamy zatem na przegląd naszych najlepszych odmian kukurydzy z grupy wczesnej.

Kukurydza P7043 – FAO 190

Wczesna odmiana kukurydzy P7043 przeznaczona jest do uprawy na ziarno. Charakteryzuje ją mocny wigor początkowy, który pozwala tej odmianie rozwijać się szybko od samego początku. Wysoki potencjał plonowania P7043 zawdzięcza też dużej liczbie ziaren na kolbie, a dobre oddawanie wody pozwala optymalizować koszty dosuszania ziarna. Kukurydzę P7043 polecamy na stanowiska średnie i dobre.

Wczesna odmiana kukurydzy ES Yakari – FAO 220

Na średnich i najlepszych stanowiskach sprawdzi się także ziarnowa wczesna odmiana kukurydzy ES Yakari. Jej atut to wysoka powtarzalność kolb, przekładająca się na wysoki potencjał plonowania. ES Yakari świetnie sprawdza się na północy Polski, ale z powodzeniem można uprawiać ja w całym kraju. Dzięki niskiemu FAO możliwy jest siew zbóż ozimych po zbiorze kukurydzy ES Yakari.

wczesna odmiana kukurydzyLG 31.230 – FAO 230

Odmiana LG 31.230 to kukurydza na słabsze stanowiska, która dobrze sprawdza się zarówno w uprawie na ziarno, jak i na kiszonkę. Oprócz uniwersalności kierunku użytkowania, jej mocne strony to m.in. mocny wigor początkowy i rewelacyjna odporność na wyleganie.

Silna ekspozycja cechy stay-green pozwala odmianie kukurydzy LG 31.230 budować wysoki plon i uelastycznia termin zbioru na kiszonkę.

RGT Metropolixx – FAO 230

Ziarnowa kukurydza RGT Metropolixx wyróżnia się niezwykłą elastycznością w doborze stanowiska. Dzięki temu świetnie plonuje na słabszych, ale i średnich glebach. Ważną cechą RGT Metropolixx jest wysoka tolerancja na stres wodny i temperaturowy, występujący na newralgicznych etapach uprawy. Wczesna odmiana kukurydzy RGT Metropolixx dobrze oddaje wodę z ziarna podczas dojrzewania.

RGT Greatful – FAO 240

Dobranie odmiany kukurydzy, która poradzi sobie na ciężkich, wolno nagrzewających się glebach, która dobrze znosi wiosenne chłody, często sprawia kłopot plantatorom kukurydzy, szczególnie z chłodniejszych części kraju. W takich warunkach doskonale sprawdza się mocny wigor początkowy odmiany RGT Greatful. Można uprawiać ją zarówno na ziarno jak i na kiszonkę, na średnich i dobrych stanowiskach w całej Polsce. 

Wczesna odmiana kukurydzy – co wybrać?

Dobór odmian kukurydzy do warunków regionalnych i potencjału konkretnego stanowiska wymaga uwzględnienia wielu czynników. Nasi specjaliści Wojciech Osiński Manager ds. Nasion i Agronomii oraz  Manager ds. Nasion i Agronomii  Daniel Woźniak, podpowiadają jak cechy poszczególnych odmian, przekładają się na praktykę rolniczą. 

Zobacz film i wybierz najlepszą wczesną odmianę kukurydzy na swoje pole.