Blog

Średnio wczesne odmiany kukurydzy na 2024 rok

Odpowiednio dobrana wczesność kukurydzy może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu uprawy. Nasi eksperci Wojciech Osiński Manager ds. Nasion i Agronomii wraz z Managerem ds. Nasion i Agronomii – Danielem Woźniakiem podpowiadają, jakie średnio wczesne odmiany kukurydzy na 2024 rok warto wziąć pod uwagę.

Czytaj dalej

Odmiany kukurydzy o niskim FAO – co wybrać?

Jakie wczesne odmiany kukurydzy warto wziąć pod uwagę, wybierając nasiona kukurydzy do siewu w nadchodzącym sezonie? Oczywiście to zależy od warunków stanowiskowych, jakimi dysponujemy. Jednak aby dokonywać trafnych wyborów, trzeba poznać charakterystyki odmian. Zapraszamy zatem na przegląd naszych najlepszych odmian kukurydzy z grupy wczesnej.

Czytaj dalej

Zbiór kukurydzy na kiszonkę

O tym, jak powinien być przeprowadzony zbiór kukurydzy na kiszonkę oraz o sposobach na prawidłowe przygotowanie tej paszy rozmawiali Manager ds. Nasion i Agronomii Daniel Woźniak i Dawid Wołowicz Kierownik ds. Produktu w dziale pasz. Sprawdź, jakie są zalecenia naszych ekspertów.

Czytaj dalej

Jakie mikroelementy na kukurydzę?

Nawożenie dolistne kukurydzy daje doskonałe rezultaty. Ważne jest jednak by odpowiednio dobrać mikroelementy na kukurydzę i termin zabiegu, a właściwie zabiegów. Nasi eksperci Wojciech Osiński Manager ds. Nasion i Agronomii i Krzysztof Kochański Manager ds. Nawożenia i Nowych Produktów podpowiadają jakie mikroelementy na kukurydzę powinniśmy podać i na co jeszcze zwrócić uwagę planując nawożenie.

Czytaj dalej

Nawożenie kukurydzy – jaki nawóz pod kukurydzę?

Wymagania nawozowe kukurydzy są niebagatelne. Jak nawozić kukurydzę by wysoko plonowała? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w rozmowie naszych ekspertów, Managera ds. Nasion i Agronomii Wojciecha Osińskiego i Krzysztofa Kochańskiego Managera ds. Nawożenia i Nowych Produktów.

Czytaj dalej

Składowe plonu kukurydzy – MTZ kukurydzy a plonowanie

Kontynuując wątek składowych plonu kukurydzy dr inż. Rafał Sobieszczański – Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Wiedzą rozmawiał z Managerem ds. Nasion i Agronomii Danielem Woźniakiem. Tym razem nasi eksperci zajęli się masą tysiąca ziaren. Jak go zwiększyć, a co może ograniczać MTZ kukurydzy?

Czytaj dalej

Składowe plonu kukurydzy – ilość ziaren w kolbie kukurydzy a plonowanie

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość uzyskanego plonu jest liczba ziaren w kolbie kukurydzy. Z czego ona wynika i jaki mamy na to wpływ, rozmawiali Manager ds. Nasion i Agronomii Wojciech Osiński i dr inż. Rafał Sobieszczański – Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania wiedzą. Jak uzyskać jeszcze wyższy plon ziarna kukurydzy? Podpowiadamy. 

Czytaj dalej

Wydajność kukurydzy z hektara

Kukurydza znajduje się w czołówce uprawianych gatunków na świecie. Wydajność kukurydzy jest jedną z cech wyróżniających ją na tle innych roślin rolniczych. Na jej wynik wpływa szereg czynników. Sprawdźmy, co decyduje o sukcesie plonowania kukurydzy.

Czytaj dalej

Najlepiej plonujące odmiany kukurydzy

Na plonowanie kukurydzy ma wpływ wiele czynników – w największym stopniu przebieg pogody. Na warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, jednak postęp hodowlany umożliwił dobór wyspecjalizowanych odmian. Najlepiej plonujące odmiany kukurydzy wyróżniają się tolerancją na stresy takie jak susza, czy spadki temperatur. Ponadto duże znaczenie ma agrotechnika, w tym odpowiedni termin siewu i ochrona roślin.

Czytaj dalej

Składowe plonu kukurydzy – obsada kukurydzy

Obsada kukurydzy jest ściśle powiązana z liczbą kolb na hektar. To z kolei jeden z kluczowych czynników decydujących o wysokości plonu. O tym jak podejść do tej kwestii rozmawiali Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania wiedzą dr inż. Rafał Sobieszczański i Wojciech Osiński, Manager ds. Nasion i Agronomii.  Sprawdź, na co zwracają uwagę eksperci programu Złoto prosto z pola.

Czytaj dalej