Blog

Składowe plonu kukurydzy – nawożenie kukurydzy 

Wymagania nawozowe kukurydzy są niebagatelne. Jak nawozić kukurydzę by wysoko plonowała? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w rozmowie naszych ekspertów, Managera ds. Nasion i Agronomii Wojciecha Osińskiego i Krzysztofa Kochańskiego Managera ds. Nawożenia i Nowych Produktów.

Czytaj dalej

Składowe plonu kukurydzy – MTZ kukurydzy

Kontynuując wątek składowych plonu kukurydzy dr inż. Rafał Sobieszczański – Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Wiedzą rozmawiał z Managerem ds. Nasion i Agronomii Danielem Woźniakiem. Tym razem nasi eksperci zajęli się masą tysiąca ziaren. Jak go zwiększyć, a co może ograniczać MTZ kukurydzy?

Czytaj dalej

Składowe plonu kukurydzy – ilość ziaren w kolbie kukurydzy

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość uzyskanego plonu jest liczba ziaren w kolbie kukurydzy. Z czego ona wynika i jaki mamy na to wpływ, rozmawiali Manager ds. Nasion i Agronomii Wojciech Osiński i dr inż. Rafał Sobieszczański – Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania wiedzą. Jak uzyskać jeszcze wyższy plon ziarna kukurydzy? Podpowiadamy. 

Czytaj dalej

Wydajność kukurydzy z hektara

Kukurydza znajduje się w czołówce uprawianych gatunków na świecie. Wydajność kukurydzy jest jedną z cech wyróżniających ją na tle innych roślin rolniczych. Na jej wynik wpływa szereg czynników. Sprawdźmy, co decyduje o sukcesie plonowania kukurydzy.

Czytaj dalej

Najlepiej plonujące odmiany kukurydzy

Na plonowanie kukurydzy ma wpływ wiele czynników – w największym stopniu przebieg pogody. Na warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, jednak postęp hodowlany umożliwił dobór wyspecjalizowanych odmian. Najlepiej plonujące odmiany kukurydzy wyróżniają się tolerancją na stresy takie jak susza, czy spadki temperatur. Ponadto duże znaczenie ma agrotechnika, w tym odpowiedni termin siewu i ochrona roślin.

Czytaj dalej

Składowe plonu kukurydzy – obsada kukurydzy

Obsada kukurydzy jest ściśle powiązana z liczbą kolb na hektar. To z kolei jeden z kluczowych czynników decydujących o wysokości plonu. O tym jak podejść do tej kwestii rozmawiali Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania wiedzą dr inż. Rafał Sobieszczański i Wojciech Osiński, Manager ds. Nasion i Agronomii.  Sprawdź, na co zwracają uwagę eksperci programu Złoto prosto z pola.

Czytaj dalej

Termin zbioru kukurydzy – jak go wyznaczyć?

Wyznaczenie terminu zbioru kukurydzy ma istotne znaczenie ekonomiczne. Jest to kwestia niezwykle ważna zarówno w przypadku zbioru kukurydzy na kiszonkę, jak i na ziarno. Przypomnijmy zatem, na co powinniśmy zwracać uwagę, określając termin koszenia kukurydzy.

Czytaj dalej

Lustracja kukurydzy przed zbiorem – dlaczego warto?

Sprawdzając stan plantacji kukurydzy we wrześniu czy październiku, na ogół koncentrujemy się na ocenie parametrów kluczowych dla wyznaczenia optymalnego terminu zbioru. Jednak zanim wjedziemy w pole kombajnem czy sieczkarnią, warto zwrócić uwagę na kondycję roślin. Pozwoli to wyciągnąć cenne wnioski na kolejny sezon. Co daje lustracja kukurydzy przed zbiorem? Podpowiadamy.

Czytaj dalej

Jak zrobić dobrą kiszonkę z kukurydzy?

Kiszonka z kukurydzy jest w Polsce często podstawowym składnikiem diety bydła. Stanowi znakomite źródło energii dzięki znajdującej się w niej skrobi. Trudno sobie wyobrazić obecną hodowlę bydła bez tej paszy. Niemniej przygotowanie kiszonki o dobrych parametrach jest sporym wyzwaniem, ponieważ wymaga staranności i odpowiedniej synchronizacji działań. Jak zatem zrobić dobrą kiszonkę z kukurydzy?

Czytaj dalej

Plonowanie kukurydzy

Według danych GUS z jest to druga – po pszenicy – najchętniej wybierana przez rolników uprawa. Niewątpliwie ma na to wpływ jej ogólną opłacalność. Na wydajność kukurydzy z hektara ma jednak wpływ wiele czynników. Jak więc osiągnąć wysokie plonowanie kukurydzy?

Czytaj dalej