2023-11-20

Zaktualizowany 2024-01-24

Nawożenie kukurydzy – jaki nawóz pod kukurydzę?

Wymagania nawozowe kukurydzy są niebagatelne. Jak nawozić kukurydzę by wysoko plonowała? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w rozmowie naszych ekspertów, Managera ds. Nasion i Agronomii Wojciecha Osińskiego i Krzysztofa Kochańskiego Managera ds. Nawożenia i Nowych Produktów.

Nawożenie kukurydzy – jaki nawóz do podsiewacza?

Jako ogólną zasadę możemy przyjąć, że w podsiewie nie stosujemy azotu amidowego, czyli np. mocznika. Są ku temu co najmniej dwa powody. Po pierwsze zbyt duża koncentracja nawozu może utrudniać wschody, a nawet prowadzić do zasychania ziarniaków. Po drugie mocznik jest nawozem, który łatwo ulega utlenianiu co, szczególnie w przypadku płytkich siewów, generuje ogromne straty azotu.

– Idealnym rozwiązaniem w podsiew jest azot z fosforem. Powinien być to azot amonowy, ponieważ wspomaga on pobieranie fosforu przez roślinę – mówi Krzysztof Kochański.

Dlatego nasz ekspert poleca do tego zastosowania fosforan amonu. Tak więc unikajmy mocznika w podsiewaczu, a co z głównym nawożeniem doglebowym? Czy możemy zastosować azot amidowy w nawożeniu kukurydzy?

Nawożenie azotowe kukurydzy

nawożenie kukurydzyW azotowym nawożeniu przedsiewnym możemy zastosować mocznik, ale w wariancie z płytką orką. Tak, aby ograniczyć straty składnika i umożliwić jego zmagazynowanie w glebie, na głębokości około 20 cm. 

Pogłównie, czyli zazwyczaj pomiędzy fazą 5. a 7. liścia kukurydzy możemy podać drugą dawkę azotu. Do tego celu świetnie nadaje się saletrzak lub saletra. Jak przekonuje Krzysztof Kochański, jest to rozwiązanie optymalne.

Dawki nawozów pod kukurydzę

Nawożenie kukurydzy powinniśmy rozplanować na podstawie danych o zasobności gleby. Jest to w równym stopniu istotne z przyczyn ekonomicznych jak i agronomicznych. Pamiętajmy, jednak że sama obecność składnika w glebie wykazana w badaniu nie jest jednoznaczna z jego dostępnością dla roślin. Dlatego do naszych działań powinniśmy włączać produkty biologiczne udostępniające roślinom składniki pokarmowe z gleby. Doskonałym przykładem takiego prepartu jest BaktoProFos.

Jeżeli chcesz wiedzieć jakie dawki nawozów stosować w uprawie kukurydzy zobacz nasz film i korzystaj z wiedzy ekspertów programu Złoto Prosto z Pola.