2023-10-18

Zaktualizowany 2024-01-24

Termin zbioru kukurydzy – jak go wyznaczyć?

Wyznaczenie terminu zbioru kukurydzy ma istotne znaczenie ekonomiczne. Jest to kwestia niezwykle ważna zarówno w przypadku zbioru kukurydzy na kiszonkę, jak i na ziarno. Przypomnijmy zatem, na co powinniśmy zwracać uwagę, określając termin koszenia kukurydzy.

Termin zbioru kukurydzy na kiszonkę

Przeprowadzając lustrację kukurydzy, gdy sprawdzamy, czy kukurydza jest już gotowa do zbioru na kiszonkę, nie powinniśmy sugerować się stanem roślin na krawędziach pola. Przede wszystkim wejdźmy głęboko w łan i sprawdźmy stopień dosychania kukurydzy w kilku miejscach na polu. 

Oceniając wizualnie gotowość kukurydzy do zbioru na kiszonkę, możemy przyjąć, że wyznacznikami tej gotowości są między innymi liście. Powinny być zaschnięte, aż do kolby. Ponadto liście okrywowe kolby powinny być luźne. Po przełamaniu kolby linia woskowa do linii mlecznej powinny rozkładać się w proporcjach 2:3.

Pamiętajmy, że parametrem, który najdokładniej wyznacza termin zbioru kukurydzy na kiszonkę, jest zawartość suchej masy w całych roślinach. Jeżeli więc ocena wizualna wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo osiągnięcia przez rośliny optymalnego stanu, warto wykonać pomiar. Zawartość suchej masy powinna wynosić od 32 do 35 %. 

Kiedy kosić kukurydze na ziarno?termin zbioru kukurydzy

Termin zbioru kukurydzy na ziarno powinniśmy być dopasowany do przeznaczenia ziarna. Inne wymagania będziemy stawiać przed ziarnem przeznaczonym do zakiszania, a inne gdy ziarno kukurydzy planujemy dosuszać. W polskich realiach najpopularniejsza jest ta druga opcja. Skupmy się wiec na niej.

Często stosowanym sposobem wyznaczenia terminu zbioru kukurydzy na ziarno jest sprawdzenie, czy w ziarniakach pojawiła się czarna plamka. Jej obecność oznacza osiągnięcie przez ziarniaki dojrzałości fizjologicznej. Jest to jednoznaczne z odcięciem transportu substancji odżywczych z rośliny. Zostaje zatem zatrzymany przyrost MTZ. 

Zbiór kukurydza a deszcz

Jesienna aura zazwyczaj jest dość kapryśna i nawet jeśli temperatury są relatywnie wysokie, deszcze padające we wrześniu czy październiku nie są niczym nadzwyczajnym. Często rolnicy, którzy widzą prognozy zapowiadające opady, gdy ich kukurydza jest już niemal gotowa do zbioru, stają przed dylematem, kosić teraz czy przeczekać deszcze?

– Jeżeli prognozy długoterminowe zakładają utrzymującą się pogodę niekorzystną dla zbiorów, zaleciłbym koszenie jak najpóźniej, ale przed przewidywanymi deszczami – mówi ekspert programu Złoto prosto z pola,  Daniel Woźniak – Manager ds. Nasion i Agronomii.

Dlaczego specjalista rekomenduje takie rozwiązanie, a także, jak i gdzie szukać czarnej plamki w kukurydzy dowiesz się z naszego filmu. Obejrzyj i zdobądź komplet informacji.