Kukurydza na kiszonkę

Polecane odmiany kukurydzy na kiszonkę

Jeżeli jesteś hodowcą zwierząt, uprawa kukurydzy kiszonkowej to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Podobnie jak w przypadku odmian ziarnowych, wybór odpowiedniego materiału siewnego na kiszonkę jest również niezwykle ważny. Pamiętaj, wysokiej jakości kiszonka przekłada się na wydajność Twojej produkcji, wpływając na mleczność krów czy przyrosty opasów, a także ich zdrowotność. Poznaj naszą ofertę nasion kukurydzy na kiszonkę i już w zbliżającym się sezonie uzyskaj dużej ilości biomasę kukurydzy z wysokim udziałem kolb.

Skontaktuj się

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich wymagań.

Zobacz jak przetwarzamy Twoje dane – klauzula informacyjna
* – pola obowiązkowe

Pytania i odpowiedzi

Jak wybrać odmianę kukurydzy na kiszonkę?

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza kukurydza na kiszonkę? NIe wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej odmiany? Razem z nami, dowiedz się czym kierować się przy zakupie nasion kukurydzy na kiszonkę!

Poza wysokością plonowania, przeglądając katalogi materiału siewnego przeanalizuj również uwagę na inne niemniej ważne elementy ich charakterystyki:

 • Liczba FAO, czyli wczesność kukurydzy.
 • Typ ziarna
 • Wartość parametru stay green, inaczej nazywanym „efekcie zielonego liścia”.
 • Odporność roślin na choroby.
 • Wymagania glebowe kukurydzy
 • Udział kolb w zebranej masie

Wybór odmiany kukurydzy w dużych stopniu wpływa na ilość i jakość uzyskanej kiszonki. Potrzebujesz pomocy w wyborze ten jedynej? Zostaw nam swoje dane w formularzu, a jeden z naszych doradców skontaktuje się z Tobą.

Gdzie kupić nasiona kukurydzy na kiszonkę?

Zainteresowała Cię nasza oferta, ale nie wiesz w jaki sposób możesz zamówić materiał siewny? Wypełnij dostępny na stronie internetowej formularz. Jeden z naszych doradców skontaktuje się z Tobą i pomoże Ci w jego zakupie.

Gdzie mogę sprawdzić ceny nasion kukurydzy na kiszonkę?

Chcąc poznać aktualny cennik materiału siewnego skontaktuj się z jednym z naszych doradców. Możesz zrobić to poprzez specjalnie przygotowany w tym celu formularz. Odezwiemy się do Ciebie jak najszybciej to możliwe!

Jakie ziarno kukurydzy na kiszonkę jest dostępne w ofercie?

Pełną ofertę nasion kukurydzy na kiszonkę znajdziesz z naszym najnowszym katalogu. Zbyt duży wybór sprawia, że nie wiesz jaka odmianę wybrać? Nie martw się, możesz liczyć na naszą pomoc. Zostaw nam swoje dane kontaktowe w formularzu, a jeden z naszych doradców skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszą odmianę kukurydzy na kiszonkę.

Jaka odmiany kukurydzy na kiszonkę na słabe gleby?

Podobnie jak w przypadku kukurydzy na ziarno, również uprawiana na kiszonkę roślina nie ma wygórowanych wymagań co do stanowiska uprawy. Szacuje się, że nawet 60% gleb w Polsce może być przeznaczone pod jej uprawę. Można wysiewać ją na glebach klasy bonitacyjnej od II do IVb, a w wyjątkowych sytuacjach również na V. Na słabsze gleby zaleca się wybierać jednak odmiany, których genetyka sprawia że są bardziej tolerancyjne co do jakości gruntu.

Jakie odmiany kukurydzy najlepiej plonują na kiszonkę?

Wybierając materiał siewny pierwszą rzeczą na jaką zwracają uwagę producenci rolni jest wysokość plonowania roślin. Nie inaczej jest w przypadku uprawy kukurydzy na kiszonkę. Należy jednak pamiętać, że nie ważny jest tylko plon świeżej masy, ale również udział kolb w niej zawartych. Uważa się, że najlepiej, by wynosił on nie mniej niż 50%. Wysokość plonowania zależna jest również od wczesności wybranej odmiany. Im odmiana późniejsza tym wyższy plon można uzyskać. Nie zmienia to faktu, że powinna być ona dostosowana przede wszystkich do warunków regionów w jakim będzie uprawiana. Wybór zbyt późnej odmiany kukurydzy może skutkować wykształceniem niewystarczająco wysokiej biomasy oraz ziarna o dużej zawartości wody, co przełoży się na ilość i jakość przygotowanej z niej kiszonki.

Odporne odmiany kukurydzy na kiszonkę. Jakie choroby i szkodniki są zagrożeniem?

Zmieniający się klimat i rosnąca z roku na rok popularność uprawy kukurydzy w naszym kraju dają nam się coraz bardziej we znaki w postaci stale zwiększającej się presji ze strony chorób oraz szkodników. Sprawia to, że coraz większego znaczenia nabiera hodowla odmian kukurydzy odpornych lub bardziej tolerancyjnych na agrofagi. W uprawie kukurydzy na kiszonkę szczególnie niebezpieczne jest porażenie roślin przez grzyby z rodzaju Fusarium. Ich szkodliwość wynika nie tylko ze strat ilościowych plonu, ale przede wszystkim wynikających z dyskwalifikacji zebranego materiału roślinnego do skarmiania zwierząt. Winne są temu wytwarzane przez nie metabolity – mykotoksyny, które wykazują właściwości toksyczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Za jedną z głównych przyczyn podatności roślin na porażenie przez te patogeny chorobotwórcze uznaje się żerowanie gąsienic omacnicy prosowianki. Może być ona również wektorem Fusarium moniliforme, jednego ze sprawców fuzariozy kolb. Występowaniu choroby często towarzyszy również głownia guzowata kukurydzy. To właśnie na powierzchni wytworzonych guzów zaobserwować możemy różowawe skupiska zarodników grzybów.

Jak uprawiać kukurydzę na kiszonkę?

Nasiona kukurydzy na kiszonkę – przygotowanie podłoża pod wysiew

O sukcesie uprawy kukurydzy w dużym stopniu decyduje odpowiednie przygotowanie stanowiska pod wysiew nasion. Jest ona rośliną, która lubi stanowiska starannie uprawione o optymalnym pH. W celu uregulowania odczynu gleby należy wykonać wapnowanie gleby jeszcze przed wysiewem rośliny przedplonowej lub po jej zbiorze. W wyjątkowych sytuacjach można to również zrobić wiosną, około 4 tygodnie przed terminem siewu. Ze względu na nadmierne ugniecenie gleby ciężkim sprzętem nie zaleca się jej uprawiać po buraku cukrowym. Jeżeli jednak się na to zdecydujemy pamiętajmy o odpowiednim doprawieniu gleby przed siewem. Kukurydza jest rośliną dobrze reagującą na nawożenie obornikiem, dlatego dysponując tym nawozem naturalnym warto go zastosować właśnie pod tę roślinę uprawną.

Kiedy siać kukurydzę na kiszonkę?

Optymalny termin wysiewu kukurydzy uprawianej na kiszonkę przypada na I lub II dekadę maja. Nie należy go opóźniać, gdyż może to skutkować spadkiem plonu. Nasiona wysiewać należy w zalecanej dla posiadanego stanowiska obsadzie. Zwróć uwagę, że w przeciwieństwie do uprawy kukurydzy na ziarno czy kiszonkę z kolb (CCM) jest ona większa. Sprawdź, jak siać kukurydzę na kiszonkę!

Kukurydza na kiszonkę – jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać?

Twoim celem jest uzyskanie wysokiego, dobrej jakości plonu kukurydzy na kiszonkę? Żeby to osiągnąć musisz odpowiednio zatroszczyć się o prawidłowy rozwój swoich roślin. Po pierwsze – zapewnij roślinom odpowiednią ochronę przed chorobami, szkodnikami, a także konkurującymi z nimi o wodę i składniki pokarmowe – chwastami. Po drugie – zadbaj o ich odpowiednie nawożenie, w pełni zaspokajające wymagania pokarmowe. Pamiętaj, tylko dokarmiona roślina roślina jest w stanie w pełni wykorzystać swój potencjał plonotwórczy. Uprawiana na kiszonkę kukurydza, do wydania 10 ton zielonej masy pobiera z gleby przeciętnie (patrz tabela). W nawożeniu kukurydzy nie należy pomijać nawożenia mikroelementowego, rośliny wykazują dużą wrażliwość na niedobory cynku, a także średnią wrażliwość na niedobór boru, miedzi oraz manganu.

MAKROELEMENTY:

 • 35-40 kg azotu (N)
 • 15 kg fosforu (P2O5)
 • 50 kg potasu (K2O)
 • 20 kg wapnia (CaO)
 • 12 kg magnezu (MgO)
 • 5 kg siarki (S) lub 12,5 kg siarki w formie tlenkowej (SO3)

MIKROELEMENTY:

 • 17 g boru (B)
 • 13 g miedzi (Cu)
 • 150 g manganu (Mn)
 • 1,5 g molibdenu (Mo)
 • 150 g cynku (Zn)

Dowiedz się więcej o nawożeniu kukurydzy na kiszonkę