Kukurydza na kiszonkę
Polecane odmiany kukurydzy na kiszonkę
Jeżeli jesteś hodowcą zwierząt, uprawa kukurydzy kiszonkowej to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Podobnie jak w przypadku odmian ziarnowych, wybór odpowiedniego materiału siewnego na kiszonkę jest również niezwykle ważny. Pamiętaj, wysokiej jakości kiszonka przekłada się na wydajność Twojej produkcji, wpływając na mleczność krów czy przyrosty opasów, a także ich zdrowotność. Poznaj naszą ofertę nasion kukurydzy na kiszonkę i już w zbliżającym się sezonie uzyskaj dużej ilości biomasę kukurydzy z wysokim udziałem kolb.
Jak wybrać odmianę kukurydzy na kiszonkę?Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza kukurydza na kiszonkę? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej odmiany? Razem z nami, dowiedz się czym kierować się przy zakupie nasion kukurydzy na kiszonkę!
Poza wysokością plonowania, przeglądając katalogi materiału siewnego, zwróć również uwagę na inne elementy ich charakterystyki:
- Liczba FAO, czyli wczesność kukurydzy.
- Typ ziarna
- Wartość parametru stay green, inaczej nazywanym „efekcie zielonego liścia”.
- Odporność roślin na choroby.
- Wymagania glebowe kukurydzy
- Udział kolb w zebranej masie
Wybór odmiany kukurydzy w dużych stopniu wpływa na ilość i jakość uzyskanej kiszonki. Potrzebujesz pomocy w wyborze ten jedynej? Zostaw nam swoje dane w formularzu, a jeden z naszych doradców skontaktuje się z Tobą.
Jaka odmiany kukurydzy na kiszonkę na słabe gleby?Podobnie jak w przypadku kukurydzy na ziarno, również kukurydza na kiszonkę również nie ma wygórowanych wymagań co do stanowiska uprawy. Szacuje się, że nawet 60% gleb w Polsce może być przeznaczone pod jej uprawę. Można wysiewać ją na glebach klasy bonitacyjnej od II do IVb, a w wyjątkowych sytuacjach również na V. Na słabsze gleby zaleca się wybierać jednak odmiany, których genetyka sprawia, że są bardziej tolerancyjne co do jakości gruntu.
Jakie odmiany kukurydzy najlepiej plonują na kiszonkę?Wybierając materiał siewny pierwszą rzeczą, na jaką zwracają uwagę producenci rolni, jest wysokość plonowania roślin. Nie inaczej jest w przypadku uprawy kukurydzy na kiszonkę. Należy jednak pamiętać, że nie ważny jest tylko plon świeżej masy, ale również udział kolb w niej zawartych. Uważa się, że najlepiej, by wynosił on nie mniej niż 50%. Wysokość plonowania zależna jest również od wczesności wybranej odmiany. Im odmiana późniejsza, tym wyższy plon można uzyskać. Nie zmienia to faktu, że powinna być ona dostosowana przede wszystkim do warunków, w jakich będzie uprawiana. Wybór zbyt późnej odmiany kukurydzy może skutkować wykształceniem niewystarczająco wysokiej biomasy oraz ziarna o dużej zawartości wody, co przełoży się na ilość i jakość przygotowanej z niej kiszonki.