Blog

Głownia kukurydzy – przyczyny, objawy, zapobieganie, zwalczanie

Występowanie i szkodliwość głowni kukurydzy Nasilenie występowania głowni w kukurydzy jest zróżnicowane w zależności od roku uprawy. Czynnikami, które sprzyjają nasileniu infekcji głownią, są: duża ilość materiału infekcyjnego, niekorzystne warunki na początku wegetacji, uszkodzenia wywołane stresami np. przez przymrozki. W uprawie kukurydzy w Polsce najczęściej spotkać można głownię guzowatą. W czasie wegetacji może wytworzyć 2–3 […]

Czytaj dalej

Fuzarioza kolb kukurydzy – zwalczanie, objawy, przyczyny

Obecnie dużą uwagę przywiązuje się do jakości zbieranego ziarna kukurydzy. Jednym z głównych powodów jej pogorszenia jest fuzarioza kolb kukurydzy. Fuzarioza kolb to jedna z najgroźniejszych chorób dla tego gatunku. Oprócz silnego zagrożenie dla jakości otrzymanego ziarna, z uwagi na produkowane przez sprawców metabolity wtórne – mykotoksyny stanowią również realne ryzyko dla zwierząt i ludzi.

Czytaj dalej

Mykotoksyny w kukurydzy

Zapewnienie odpowiedniej jakości żywności to podstawa w sektorze bezpieczeństwa żywności. Istotnym problemem w skali całego globu, jak również Polski jest skażenie produktów mykotoksynami. Blisko ¼ zboża światowej produkcji jest zanieczyszczona mykotoksynami. W naszej strefie klimatycznej największą tendencją do akumulowania mykotoksyn charakteryzuje się kukurydza.

Czytaj dalej

Omacnica prosowianka w kukurydzy – zwalczanie, objawy, przyczyny, oprysk

Połamane rośliny kukurydzy, zasychające liście i uszkodzone ziarniaki w kolbie to tylko kilka objawów wskazujących na żerowanie omacnicy prosowianki. Owad ten jest przedstawicielem nocnych motyli i zalicza się go do grona najgroźniejszych szkodników kukurydzy.

Czytaj dalej

Jak siać kukurydzę na ziarno?

Już moment siewu kukurydzy w dużym stopniu determinuje dalszy rozwój roślin, tym samym wpływając na powodzenie prowadzonej uprawy. Dowiedz się, kiedy najlepiej siać kukurydzę na ziarno i dlaczego wybór odpowiedniego terminu jest tak ważny. Podpowiadamy również, jak ustalić odpowiednią obsadę oraz głębokość siewu.

Czytaj dalej

Jaką odmianę kukurydzy siać na ziarno?

Wysoka opłacalność uprawy kukurydzy na ziarno sprawia, że ta roślina uprawna w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością wśród rolników. Bez wątpienia do kluczowych czynników wpływających na powodzenie jej produkcji na ziarno należy odpowiedni dobór odmiany. Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza odmiana kukurydzy na ziarno?

Czytaj dalej

Choroby i szkodniki kukurydzy

Obecność chorób i szkodników w uprawie kukurydzy może powodować nawet 30-procentowe straty w plonie. Z uwagi na pokrój roślin ochrona kukurydzy w trakcie sezonu wegetacyjnego jest zdecydowanie trudniejsza w porównaniu do innych zbóż. 

Czytaj dalej