Blog

Lustracja kukurydzy przed zbiorem – dlaczego warto?

Sprawdzając stan plantacji kukurydzy we wrześniu czy październiku, na ogół koncentrujemy się na ocenie parametrów kluczowych dla wyznaczenia optymalnego terminu zbioru. Jednak zanim wjedziemy w pole kombajnem czy sieczkarnią, warto zwrócić uwagę na kondycję roślin. Pozwoli to wyciągnąć cenne wnioski na kolejny sezon. Co daje lustracja kukurydzy przed zbiorem? Podpowiadamy.

Czytaj dalej

Jak zrobić dobrą kiszonkę z kukurydzy?

Kiszonka z kukurydzy jest w Polsce często podstawowym składnikiem diety bydła. Stanowi znakomite źródło energii dzięki znajdującej się w niej skrobi. Trudno sobie wyobrazić obecną hodowlę bydła bez tej paszy. Niemniej przygotowanie kiszonki o dobrych parametrach jest sporym wyzwaniem, ponieważ wymaga staranności i odpowiedniej synchronizacji działań. Jak zatem zrobić dobrą kiszonkę z kukurydzy?

Czytaj dalej

Plonowanie kukurydzy

Według danych GUS z jest to druga – po pszenicy – najchętniej wybierana przez rolników uprawa. Niewątpliwie ma na to wpływ jej ogólną opłacalność. Na wydajność kukurydzy z hektara ma jednak wpływ wiele czynników. Jak więc osiągnąć wysokie plonowanie kukurydzy?

Czytaj dalej

Nawożenie kukurydzy na ziarno

Kukurydza jest chętnie uprawiana przez Polskich rolników, głównie ze względu na niezwykłą elastyczność tego gatunku, która pozwala na uzyskiwanie satysfakcjonujących wyników nawet na słabych glebach. Warunkiem jest dobranie odmiany kukurydzy dopasowanej do warunków panujących na konkretnym stanowisku i dostarczenie roślinom składników pokarmowych. Jak zaplanować nawożenie kukurydzy na ziarno?

Czytaj dalej

Wymagania glebowe kukurydzy na ziarno

Kukurydza na ziarno z powodzeniem uprawiana jest zarówno na dobrych jak i słabszych glebach. Jednak wyciągnięcie z tego faktu wniosku, że wymagania glebowe kukurydzy na ziarno są niskie, będzie nadmiernym uproszczeniem. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Czytaj dalej

Podstawy nawożenia kukurydzy na kiszonkę

Nawożenie jest jednym z czynników mających znaczny wpływ na plonowanie kukurydzy na kiszonkę. Aby nawożenie było zbilansowane, trzeba posiadać wiedzę względem zasobności gleby w składniki pokarmowe, a także jej struktury. Trzeba też założyć jaki plon zamierzamy osiągnąć z plantacji.

Czytaj dalej

Jak siać kukurydzę na kiszonkę?

Siew kukurydzy jest czynnością mającą ogromny wpływ na późniejszy plon kiszonki. Warto więc na tym etapie zwrócić uwagę na zalecenia firm nasiennych względem gęstości siewu, a przede wszystkim rozważyć wybór optymalnego terminu siewu, uwzględniającego spodziewane warunki pogodowe. Nie możemy też zapomnieć i odpowiednim doborze stanowiska pod daną odmianę.

Czytaj dalej

Jaka jest najlepsza kukurydza na kiszonkę?

Wybór odmiany kukurydzy na kiszonkę jest jedną z najważniejszych decyzji, które musi podjąć rolnik, rzutującą na późniejszy plon i jakość otrzymanej kiszonki. Musimy przy tym pamiętać, że idealna kukurydza na kiszonkę powinna wyróżniać się kilkoma cechami. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze odmiany? Jak dobrać odpowiednią kukurydzę do warunków panujących w naszym rejonie?

Czytaj dalej

Wybór odmiany kukurydzy, na co zwrócić uwagę?

Jaka odmiana będzie najlepsza i najwyżej plonująca? To jedne z wielu pytań stawianych sobie przez każdego producenta kukurydzy. Odmiana jest w końcu jednym z najważniejszych filarów opłacalności uprawy kukurydzy. Na szczęście postęp hodowlany dostarcza coraz nowszych odmian zwiększających wydajność kukurydzy. W praktyce niekiedy stawia się nawet odmianę ponad odpowiednią agrotechniką.

Czytaj dalej

Wymaganie glebowe i pokarmowe kukurydzy

Kukurydza ma największą wydajność wśród wszystkich zbóż, dzięki czemu sprzyjające warunki gwarantują wysokie plony. Pierwszym z kroków do obfitych żniw jest zatem zapewnienie roślinom optymalnych warunków glebowych oraz dostępu do podstawowych składników pokarmowych. Trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na produkcję dużej ilości biomasy kukurydza potrzebuje wysokich dawek makro- i mikroskładników.

Czytaj dalej